Výběr vysoké školy, nultý ročník a přípravné kurzy

Ještě jste si nevybrali vysokou školu? Nevadí, máte příležitost se rozhodnout třeba po rozhovoru s absolventy gymnázia, který se chystá. Pokud si chcete zatím vyseparovat školy, můžete tak učinit online na Online veletrhu vysokých škol, který se uskuteční 18.10. a 19.10.2022 online a najdete tam vybrané vysoké školy a můžete si udělat i test, na jakou školu se hodíte.

Další náměty na pomaturitní studium či výběr vysoké školy můžete načerpat na Evropském veletrhu pomaturitního a celoživotního studia Gaudeamus Praha 2023, který se koná 24.-26.1. 2023. Inspirovat se můžete i online na webu akce zde.

Pokud víte, že by jste rádi studovali na Univerzitě Karlově, ale nemůžete si vybrat obor, nebo se rozhodujete mezi jednou školou a Karlovkou, může Vám třeba v rozhodování pomoci akce Na Karlovku, která se koná 26.11. 2022 online. Online den otevřených dveří Fakulty stavební ČVUT v Praze bude 26. 11. 2022 od 9:00.


O nultém ročníku:

Je to druh přípravného kurzu, který je placený, a bohužel jeho účastníci nemají status studenta. Někdy bývají předměty z nultého ročníku zpětně uznány v případě přijetí do řádného studia.

Termíny pro přihlášení do nultého ročníku každoročně končí v srpnu a v září, takže je potřeba se včas rozhodnout. Zde je jedna modelová situace z Vysoké školy ekonomické: „... obdrželi jsme cca 340 přihlášek na náš obor a přijímáme 60 studentů do prvního ročníku. Proto jsme se rozhodli otevřít tzv. Nultý ročník a nabídnout 10 míst těm, kteří si chtějí vystudovat dopředu vybrané kurzy našeho oboru, a po splnění řádných přijímacích zkoušek pokračovat rovnou studiem kurzů druhého ročníku,“ (Petra Bedřichová z Multimediální laboratoře VŠE, www.vysokeskoly.cz).


Přípravný kurz

Těchto kurzů existuje mnoho, připravují zájemce na přijímací zkoušky na určitý obor či fakultu vysoké školy; organizují je buď přímo vysoké školy, nebo soukromé firmy; mohou trvat krátkodobě nebo i celý rok a jsou placené.  Například na Fakultě strojní ČVUT je Přípravný kurz matematiky, který je (záleží dle podmínek pro přijetí v každém roce) běžně povinný pro studenty, kteří nematurovali z matematiky, a je podmínkou pro absolvování Matematiky 1 na fakultě, je možné ho absolvovat jako dvoudenní intenzivní kurz či jako semestrální předmět a je za něj jeden kredit.

Na vysokých školách se často termíny kurzů kryjí s počátkem semestru (říjen či listopad, leden či únor), v agenturách jsou začátky kurzů různé. Některé kurzy probíhají i o víkendech. 

Hezký seznam všech možných přípravných kurzů je možné najít na webu https://www.vysokeskoly.com/pripravne-kurzy-na-prijimaci-zkousky-vs/ .


Celoživotní vzdělávání

Zahrnuje veškeré studium v průběhu života – tj. povinnou i nepovinnou školní docházku, kurzy, rekvalifikace, výcviky apod. Realizuje ho řada VŠ i jiných organizací, jsou zaměřeny na různé cílové skupiny (např. univerzity třetího věku na seniory), nabízejí kurzy s různým zaměřením. CŽV na VŠ většinou poskytuje vzdělání vysokoškolského typu, ale nemůže v něm být udělen akademický titul; některé programy jsou realizovány v rámci akreditovaného programu, ale studenti CŽV nemají právní postavení studenta a musí za studium platit. Po absolvování všech programů v rámci celoživotního vzdělávání obdrží absolventi osvědčení dle § 29 zákona č. 563/2004 Sb. (převzato z www.vysokeskoly.cz) 

Nejprve si důkladně daný kurz prostudujte, protože některé kurzy celoživotního vzdělávání jsou určené pro osoby starší 65 let.


Dostatek nabídek je možné najít také zde: https://www.kampomaturite.cz/pripravne-kurzy-a-nulte-rocniky/